اصول تئوری پرواز ۱۱

اصول تئوری پرواز ۳۷

اصول تئوری پرواز ۱۱

با انجام پرواز آموزشی درس یک و فرا گرفتن آن اصول تئوری پرواز ۱۱ را آغاز می کنیم.این آموزش به شروع درس دوم از فصل اول اختصاص یافته است.

درس دوم : گردش ها ( Turns )

تغییر نیروی برآ هنگام گردش

هواپیمای A در شکل زیر ، نمایی از یک هواپیمای در حال پرواز مستقیم و بدون تغییر ارتفاع است.با توجه به شکل ، نیروی برآ در جهت عمودی عمل می کند و هواپیما را به سمت بالا می کشاند و آنرا در حالت معلق در هوا نگه می دارد.البته مسلماً ، اگر نیروی برآ بتواند هواپیما را به سمت بالا بکشاند می تواند کمی به چپ یا راست نیز بکشاند و هنگامیکه چنین کند ، هواپیما گردش خواهد کرد.

اصول تئوری پرواز ۱۱

هواپیمای B نیز نیروهایی را که بر یک هواپیمای در حال گردش وارد می شود نشان می دهد.قسمتی از نیروی برآ هواپیما را به سمت بالا می کشاند که همان مولفه عمودی نیروی برآ در شکل می باشد.( Vertical Component of Lift ) و قسمتی از این نیرو هواپیما را در جهت گردش می کشاند که همان مولفه افقی نیروی برآ در شکل می باشد.( Horizontal Component of Lift ) شما می توانید از تخیل خود استفاده کنید و دو نیروی کوچکتر مجزا را که نیروی برآی کل ( TOTAL LIFT ) را می سازند تصور کنید ( این دو نیرو با دو فلشی که در شکل دیده می شوند ، مشخص شده اند ، آن ها را به خاطر بسپارید ).پیکانها بیانگر مولفه های نیروی برآ هستند ؛ همواره به خاطر داشته باشید که مولفه افقی نیروی برآ باعث گردش هواپیما می شود.این نیرو ، هواپیما را به سمت گردش می کشد بنابراین هرچه زاویه کجی بیشتر باشد ، مولفه افقی نیروی برآ بزگتر است و در نتیجه هواپیما سریعتر می چرخد.

گردش ها : مانوری که با آن بنک می زنید

اکنون که متوجه شدیم که هواپیما چگونه گردش می کند با سوالی مواجه می شویم و آن ، این است که : ما چگونه نیروی برآ را جهت گردش هواپیما منحرف می کنیم ؟ ، پاسخ این است : با استفاده از شهپرها.

در واقع منحرف کردن دسته بازی که باعث بنک زدن هواپیما با استفاده از شهپرها می شود دقیقا همان شیوه ای است که ما نیروی برآی کل را با آن منحرف می کنیم و یک گردش را آغاز می کنیم.

برای شروع گردش ، دسته بازی را در جهت مورد نظر منحرف کنید و گردش خود را تا رسیدن به زاویه کجی مورد نظر ادامه دهید.سپس دسته بازی را به حالت اولیه یعنی در مرکز برگردانید.هواپیما معمولا در همان زاویه کجی باقی می ماند ، اگر در این هنگام میزان زاویه کجی تغییر کرد دسته بازی را یک یا دو بار به آرامی حرکت دهید تا زاویه کجی یا Bank Angel دلخواه را حفظ کنید.

حال یک سوال دیگر : از داخل کابین ، ما چطور می توانیم بگوییم که در هنگام گردش میزان کجی هواپیما چقدر است ؟ در ادامه اصول تئوری پرواز ۱۱ جواب این سوال را هم می یابیم.

شکل زیر نشاندهنده افق مصنوعی می باشد که قبلا در مورد آن صحبت کردیم.درست در بالای این نشان دهنده و اطراف مرکز آن سه نشاندهنده سفید رنگ میزان کجی وجود دارد.هر کدام از این خطوط نشاندهنده ۱۰ درجه کجی هستند و تا ۳۰ درجه ادامه دارند.پس از نشانه کجی ۳۰ درجه ، علائم ۶۰ درجه و ۹۰ درجه کجی قرار دارند.برای نگهداشتن و حفظ ۳۰ درجه کجی ، هواپیما را وارد گردش کنید تا مثلث نارنجی رنگ در مقابل خط سفید نشاندهنده ۳۰ درجه کجی قرار گیرد.

اصول تئوری پرواز ۱۱

حال سوال این است که اگر بخواهیم با زاویه ۱۵ یا ۴۵ درجه گردش کنیم ، چه باید کرد ؟

در این جا این کار را فرا می گیریم.در شکل زیر دو خط اُریب سفید رنگ که از مرکز نشاندهنده افق مصنوعی به طرف پایین کشیده شده است مشاهده می شود.

اصول تئوری پرواز ۱۱

این دو خط به ترتیب خطوط کجی ۱۵ و ۴۵ درجه می باشند.اگر شما گردش خود به سمت راست را آغاز کنید تا جاییکه هواپیمای کوچک درون این نشاندهنده که بال های نارنجی رنگ دارد ، موازی اولین خط اُریب قرار بگیرد همچنانکه در شکل سمت چپ نمایش داده شده است ، شما زاویه کجی برابر با ۱۵ درجه دارید.یک زاویه کجی ۴۵ درجه با گردش کردن بیشتر تا جاییکه هواپیمای کوچک موازی دومین خط اُریب قرار گیرد ، بدست می آید.

با ذکر این موارد اصول تئوری پرواز ۱۱ نیز به پایان رسید. 🙂


سیم مدز در شبکه های اجتماعی : کلیک کنید


این مطلب را ارزیابی کنید
ارسال ...
User Review
۰ (۰ votes)

تگ ها

درباره : احسان نوری

در سال 1394 با هدف ایجاد مرجع ممتاز شبیه ساز پرواز جهت استفاده کاربران فارسی زبان ، سیم مدز را راه اندازی کرده و همواره در تلاش هستیم با مطالعه ، انتشار رایگان مطالب کاربردی و اتکاء به همراهی شما به تحقق این هدف سرعت ببخشیم !

همچنین شاید اینها نیز مورد پسند شما باشند

0 دیدگاه در “اصول تئوری پرواز ۱۱”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 11 =

اینستاگرام

 •    Camtasia Studio
 •   JD A320
 •  Aerosoft CRJ 700900 X httpsgooglJ7hz96
 •  IXEG 737
 •  IXEG 737
 •  IXEG 737

دسترسی آسان

FS2004FSXP3Dx-plain
هواپیما

فرودگاه

منظره

اخبار

آموزش

نقد و بررسی

بازنقش

تبلیغات

http://uploadboy.com/bannerset/1/300x250.gif

کسب درآمد

تئوری پرواز

نظر سنجی

بیشترین فعالیت در کدام بخش باشد ؟

نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...
فضای مجازی