اصول تئوری پرواز ۲۷

اصول تئوری پرواز ۳۵

اصول تئوری پرواز ۲۷

اصول تئوری پرواز ۲۷ را بدون مقدمه آغاز می کنیم ، همراه سیم مدز باشید !

زاویه حمله و تولید نیروی برآ

آیا تاکنون دقت کرده اید که در هنگام برخاستن یک هواپیمای مسافربری ، خلبانان همیشه ابتدا چرخ دماغه را از زمین بلند می کندد و در همین حالت کمی باقی می مانند تا سرعت هواپیما به حداقل سرعت برخاستن برسد ؟ این عمل چرخش یا Rotation نام دارد.

هنگامیکه هواپیما برای برخاستن شتاب می گیرد در نهایت به یک سرعت نهایی دست پیدا می کند تا پرواز را آغاز کند.در این سرعت نسبتا کم ، قوس طراحی شده بال قادر نیست که جریان هوا را به میزان کافی خم یا منحرف کند ، بنابراین بال قادر به متمایل کردن هوا به میزان کافی به سمت پایین و تولید نیروی برآ نمی باشد ؛ پس خلبان مجبور است که به نحوی این انحناء را بیشتر کند.به آرامی بالا بردن دماغه باعث افزایش زاویه حمله می شود ، این عمل باعث می شود که جریان هوا یک قوس بیشتر را نسبت به آنچه طراحی بال ایجاد می کند ، طی کند.شکل زیر روند این کار را به خوبی نشان می دهد.

اصول تئوری پرواز ۲۷

با این انحنای اضافی _ جریان هوا فاصله بیشتری را طی می کند ، سرعتش بیشتر شده و فشارش بر روی سطح فوقانی ایرفویل کاهش می یابد و برآی کافی جهت به پرواز درآمدن هواپیما در سرعت های پایین تر تولید می شود.بخش اعظمی از برآی متراکم در اثر قرار گرفتن و برخورد سطح زیرین بال با باد نسبی می باشد و نتیجه این است که افزایش زاویه حمله به هواپیما اجازه می دهد که نیروی برآی لازم جهت پرواز در سرعت های پایین تر را تولید کند.


هنگامیکه هوا از یک سطح رد شده و سرعتش زیاد می شود ، یک اتفاق مهم رخ می دهد. اواخر قرن شانزدهم ، دانشمند سوئیسی ، ژاکوب برنولی کشف کرد هنگامیکه هوا از یک سطح عبور می کند و سرعتش افزایش می یابد ، فشار کمتری به سطح اعمال می کند.سرعت زیاد جریان هوا روی سطح بال ، باعث کاهش فشار هوا در سطح فوقانی بال می شود.این مسئله به قانون برنولی معروف است.


اکنون با مطالبی که در اصول تئوری پرواز ۲۷ مرور کردید می دانید که بال چگونه نیروی برآی مورد نیاز را در سرعت های پایین تر تولید می کند و همچنین شما دلیل این موضوع را می دانید که چرا هواپیماها با سرعت کمتری نشست و برخاست هایشان را انجام می دهند ، پس در سرعت های بالاتر چه اتفاقی می افتد ؟ آیا تا به حال متوجه شده اید که هواپیما در حین پرواز افقی و با سرعت های مناسب این پرواز چگونه وضعیت مستقیم و افقی را نگه می دارد.

اصول تئوری پرواز ۲۷

تصویر بالا ، یک هواپیما را در چندین زاویه حمله متفاوت نشان می دهد.در سرعت های بالا ، هواپیماها می توانند با زاویه حمله کمتری پرواز کنند زیرا طراحی بال طوری است که میزان کافی نیروی برآ را در این حالت تولید می کند.اگر سرعت را کاهش دهیم ، بال می بایست با افزایش زاویه حمله جریان هوا را بیشتر قوس دار کند تا همان میزان نیروی برآ که در قبل داشتیم تولید شود.

هنگام پرواز با زوایای حمله کوچک ( مثلا هنگام پرواز افقی ) طراحی مصنوعی ایرفویل نیروی برآی کافی را تا زمانیکه سرعت به اندازه لازم بالا هست ، تولید می کند.در پرواز با سرعت های بالا ( سرعت کروز ) هوای متراکم زیر بال در به وجود آمدن نیروی برآ تاثیر چندانی ندارد زیرا سطح کمتری از بال در مقابل تماس و برخورد باد قرار می گیرد.به طور خلاصه ، هر چه هواپیما با سرعت کمتری پرواز کند ، زاویه حمله بزرگتری برای به پرواز درآوردن هواپیما لازم است.در صورتی که قوس جریان عبوری هوا از روی بال بسیار زیاد شود ، دیگر به طور منظم و آرام بر روی بال جریان پیدا نخواهد کرد ، بلکه به صورت مغشوش و دایره وار درخواهد آمد و در این حالت دیگر قادر به تولید نیروی برآ نیست.

این حالت را واماندگی یا استال می نامیم و در این مورد در بخش های آینده صحبت خواهیم کرد.به پایان اصول تئوری پرواز ۲۷ رسیدیم.


سیم مدز در شبکه های اجتماعی : کلیک کنید


این مطلب را ارزیابی کنید
ارسال ...
User Review
۰ (۰ votes)

تگ ها

درباره : احسان نوری

در سال 1394 با هدف ایجاد مرجع ممتاز شبیه ساز پرواز جهت استفاده کاربران فارسی زبان ، سیم مدز را راه اندازی کرده و همواره در تلاش هستیم با مطالعه ، انتشار رایگان مطالب کاربردی و اتکاء به همراهی شما به تحقق این هدف سرعت ببخشیم !

همچنین شاید اینها نیز مورد پسند شما باشند

0 دیدگاه در “اصول تئوری پرواز ۲۷”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − شش =

اینستاگرام

 •  PMDG 737
 •    Camtasia Studio
 •   JD A320
 •  Aerosoft CRJ 700900 X httpsgooglJ7hz96

دسترسی آسان

FS2004FSXP3Dx-plain
هواپیما

فرودگاه

منظره

اخبار

آموزش

نقد و بررسی

بازنقش

تبلیغات

http://uploadboy.com/bannerset/1/300x250.gif

کسب درآمد

تئوری پرواز

نظر سنجی

بیشترین فعالیت در کدام بخش باشد ؟

نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...
فضای مجازی