اصول تئوری پرواز ۵

اصول تئوری پرواز ۳۷

اصول تئوری پرواز ۵

اصول تئوری پرواز ۵ به شروع درس اول از فصل یک اختصاص یافته است.در این نوشته در واقع ما مقدمات پرواز مستقیم و بدون تغییر ارتفاع را ذکر می کنیم.

درس اول : پرواز مستقیم و بدون تغییر ارتفاع

هواپیما چگونه در هوا به پرواز در می آید

ما اغلب بدون آگاهی کامل از نحوه کارکرد وسایل مکانیکی از آن ها استفاده می کنیم ، البته گاهی اوقات صرفنظر کردن از تکنولوژی مزایای خاص خود را دارد ولی نه هنگامیکه در حال پرواز هستید.شما برای خلبان بودن نیاز به داشتن دکترای آیرودینامیک ندارید اما یک آگاهی متوسط یا حتی کم از این که هواپیما چگونه در هوا باقی می ماند بسیار به شما کمک می کند و برای حفظ جانتان نیز مفید است.

دلیل طولانی شدن این بخش ( اصول تئوری پرواز ۵ ) از دروس تئوری نیز همین است اما نگران نباشید و حوصله و صبر کافی به خرج دهید.لزومی ندارد جهت جمع آوری و بخاطر سپردن نکات مهم ، به چشمان خود فشار آورید ولی این مهم است که مطالب را کاملا مطالعه کنید.جهت به پرواز درآوردن یک هواپیما می بایست ابتدا اطلاعات اندکی را در ذهن خود جای دهید و این دروس مکان آغاز این کار است.

چهار نیرویی که در هنگام پرواز بر هواپیما اعمال می شوند

چهار نیرویی که در هنگام پرواز بر هواپیما اعمال می شوند عبارتند از : برآ ، پسا ، رانش موتور و وزن

اصول تئوری پرواز ۵

وظیفه شما به عنوان یک خلبان این است که منابع در اختیار را به گونه ای تنظیم کنید که تعادل میان این نیروها برقرار شود.بیایید در ادامه مطلب اصول تئوری پرواز ۵ ببینیم این نیروها چه می کنند.

نیروی برآ یا Lift

نیروی برآ ، نیرویی است که در جهت بالا اعمال می شود و زمانی ایجاد می شود که بال های هواپیما ، شروع به حرکت در هوا کنند.حرکت به جلو یک اختلاف فشار جزئی بین سطح بالایی و پایینی بال به وجود می آورد که این تفاوت باعث ایجاد نیروی ” برآ ” می شود.این نیرویی است که به هواپیما کمک می کند که در هوا باقی بماند.در نظر بگیرید که جسمی را تا ارتفاع مثلا یک متری زمین بلند کرده اید و آن را در همان حالت نگه داشته اید ؛ نیرویی که باعث معلق بودن جسم در هوا است همین نیروی برآ می باشد در حقیقت این نیرو ، نیروی برآی بازوی شما است و چون دقیقا برابر با وزن جسم است ، آنرا در هوا معلق نگه می دارد.بال ها برای هواپیما دقیقا همان کاری را انجام می دهند که بازوی شما برای معلق نگه داشتن جسم انجام می دهد.بله ، فراهم آوردن نیرو جهت باقی ماندن در هوا.

نیروی وزن یا Weight

وزن نیرویی است که در جهت پایین اعمال می شود . خلبانان با تعیین و انتخاب بارهایی که به هواپیما وارد می شود ، در کنترل این نیرو نقش دارند.بدون احتساب میزان سوخت مصرفی ، محاسبه تغییر وزن واقعی هواپیما در هنگام پرواز بسیار مشکل است.تصمیم به تخلیه بار هواپیما و هر مورد دیگری برای تغییر وزن هواپیما پس از برخاستن از روی زمین کار اشتباهی است.تخلیه بدون مجوز و غیره منتظره خلاف مقررات هوایی است ، لذا هرگز این کار را انجام ندهید !!!

در پرواز بدون تغییر شتاب ( وقتی که سرعت و جهت هواپیما ثابت است ) دو نیروی خلاف جهت هم یعنی وزن و برآ در تعادل می باشند.

نیروی رانش موتور یا Thrust و نیروی پسا یا Drag

نیروی رانش ، یک نیرو به سمت جلو است که به وسیله گردش ملخ و توسط موتور تولید می شود.در اکثر مواقع ، هر چه موتور بزرگتر باشد ( یعنی قدرت موتور به اسب بخار بیشتر باشد ) ، نیروی جلو برنده تولید شده بیشتر و در نتیجه سرعت هواپیما بیشتر است.حرکت به جلو ، همواره یک نیروی آیرودینامیکی مزاحم به نام پسا ایجاد می کند.

پسا را به زبان ساده می توان چنین بیان کرد : پسا نیرویی است که در اثر مقاومت مولکولی جو یا اتمسفر در مقابل جسمی که در آن در حال حرکت است ایجاد می شود و جسم را به عقب می کشد.در لفظ عامه ( که خلبانان و مهندسین به ندرت از آن استفاده می کنند ) می توان از آن به عنوان مقاومت باد یا هوا نام برد.پدیده ای که در طبیعت به طور عادی مشاهده می شود.

نیروی رانش موتور باعث شتاب گرفتن هواپیما می شود ، اما در نهایت نیروی پسا تعیین کننده سرعت نهایی هواپیماست.با افزایش سرعت هواپیما ، نیروی پسا نیز افزایش می یابد.اما به دلیل وجود رابطه مجذور طبیعی بین آن دو ، دو برابر کردن سرعت هواپیما ، باعث چهار برابر شدن نیروی پسا می شود.درنهایت نیروی عقب کشنده پسا با نیروی رانش موتور برابر می شود و به یک سرعت ثابت دست خواهیم یافت.

این بار خودرویی را در نظر بگیرید که دارای حداکثر سرعت ( مثلا ۸۰ کیلومتر در ساعت ) می باشد ؛ حرکت کردن با سرعت کمتر ، نیروی رانش کمتری لازم دارد ، بنابراین پسای کمتری نیز وجود دارد.در هر سرعتی کمتر از حداکثر سرعت حرکت به جلوی اتومبیل ، نیروی اضافی رانش برای کاربردهای دیگر باقی می ماند برای مثال جهت سبقت گرفتن از سایر اتومبیل ها یا جهت حمل یک بار بزرگ که شما در اتومبیل خود آن را حمل می کنید.

اصول تئوری پرواز ۵

هنگامی سرعت ثابت خواهد شد که نیروی جلو برنده ای که موتور تولید می کند با پسای حاصل از مقاومت باد برابر گردد.هنگامی که پدال گاز را تا انتها فشرده باشید ، حداکثر سرعت اتومبیل محدود به حداکثر نیروی جلوبرنده ای می شود که توسط موتور تولید می گردد.

مشابه همین قانون برای هواپیما نیز صدق می کند ، در سرعتی کمتر از سرعت حداکثر هواپیما در هنگام پرواز افقی ، مقداری نیرو به صورت ذخیره و کمکی وجود دارد.این نیروی اضافی برای انجام دادن یکی از مهم ترین مانورهای هوایی مورد استفاده قرار می گیرد.بله _ مانور اوجگیری.

با مطالب اصول تئوری پرواز ۵ آماده صحبت در مورد فرامین کنترل خواهیم شد ..!!


سیم مدز در شبکه های اجتماعی : کلیک کنید


این مطلب را ارزیابی کنید
ارسال ...
User Review
۰ (۰ votes)

تگ ها

درباره : احسان نوری

در سال 1394 با هدف ایجاد مرجع ممتاز شبیه ساز پرواز جهت استفاده کاربران فارسی زبان ، سیم مدز را راه اندازی کرده و همواره در تلاش هستیم با مطالعه ، انتشار رایگان مطالب کاربردی و اتکاء به همراهی شما به تحقق این هدف سرعت ببخشیم !

همچنین شاید اینها نیز مورد پسند شما باشند

یک دیدگاه در “اصول تئوری پرواز ۵”

 1. عباس گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید.البته میشه نیروهای جلوبرنده و برآ رو بر اساس قانون اینرسی یا قانون اول نیوتون توجیه کرد.هر جسمی دوست داره هر حالتی رو که دوست داره ، حفظ کنه مگر اینکه نیروی دیگه ای بهش وارد شه.ممنون از آموزشای خوبتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − هشت =

اینستاگرام

 •    Camtasia Studio
 •   JD A320
 •  Aerosoft CRJ 700900 X httpsgooglJ7hz96
 •  IXEG 737
 •  IXEG 737
 •  IXEG 737

دسترسی آسان

FS2004FSXP3Dx-plain
هواپیما

فرودگاه

منظره

اخبار

آموزش

نقد و بررسی

بازنقش

تبلیغات

http://uploadboy.com/bannerset/1/300x250.gif

کسب درآمد

تئوری پرواز

نظر سنجی

بیشترین فعالیت در کدام بخش باشد ؟

نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...
فضای مجازی