اصول تئوری پرواز ۶

اصول تئوری پرواز ۳۵

اصول تئوری پرواز ۶

اصول تئوری پرواز ۶ به کنترل های پرواز اختصاص یافته است ، که از مقدمات شروع پرواز مستقیم و بدون تغییر ارتفاع می باشد.

کنترل های پرواز

اگر می خواهید در یادگیری فنون پرواز موفق باشید ، می بایست با صبر و دقت بحث کنترل های پرواز را دنبال کنید.با استفاده از فرامین کنترل می توان هواپیما را حول یک محور یا بیش از یک محور به چرخش درآورد.

اصول تئوری پرواز ۶

محور طولی یا Longitudinal Axis از خط مرکزی هواپیما که از نوک دماغه تا دم کشیده شده است عبور می کند.هواپیما حول محور طولی خود مانور گردش یا Roll و کجی یا Bank را انجام می دهد.

یک کمک جهت به خاطر سپردن محور طولی یا Longitudinal Axis آن است که چهار کلمه ابتدای این کلمه یعنی Long را که در زبان انگلیسی به معنای دراز و بلند است به یاد بیاورید و این که این محور ، بلندترین محور از ۳ محور اصلی هواپیما است.

محور عرضی یا Lateral Axis در عرض هواپیما از نوک یک بال تا نوک بال دیگر عبور می کند.حرکت هواپیما حول این محور پیچ ( Pitch ) نام دارد.و اما آخرین محور ، محور عمودی یا Vertical Axis می باشد که از بالای کابین تا انتهای قسمت موتور کشیده شده است.حرکت هواپیما حول این محور ” یاو ” ( Yaw ) نام دارد.

در ادامه اصول تئوری پرواز ۶ به بررسی هر یک از سه فرامین کنترل اصلی پرواز می پردازیم که باعث می شوند هواپیما حول یکی از این سه محور حرکت کند.

شهپر ها یا Ailerons

شهپر ها یا ایلرون ها سطوح متحرکی هستند که در لبه های بیرونی و انتهایی بال ها قرار دارند.وظیفه آن ها ایجاد کجی یا Bank در جهتی است که شما قصد چرخیدن به آن جهت را دارید.هنگامیکه فرامین کنترل را به سمت راست می چرخانید ، شهپر ها به طور همزمان در خلاف جهت یکدیگر شروع به حرکت می کنند.شهپر بال چپ پایین آمده و باعث افزایش برآ بر روی بال چپ می شود.شهپر بال راست بالا رفته  و نیروی برآی بال راست کاهش می یابد.این پدیده باعث Bank هواپیما به سمت راست می شود.

اصول تئوری پرواز ۶

هنگامیکه فرامین کنترل هواپیما به چپ چرخانده می شود ، همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید شهپر بال چپ بالا رفته و باعث کاهش نیروی برآ بر روی بال چپ می شود.شهپر بال راست پایین آمده و باعث افزایش برآ بر روی آن بال می شود.این پدیده باعث Bank زدن هواپیما به چپ می شود.

اصول تئوری پرواز ۶

شهپرها اجازه می دهند که یک بال برآی بیشتر و بال دیگر برآی کمتری تولید کند.این اختلاف نیروی برآ بین دو بال دلیل Bank زدن هواپیماست که نیروی برآ را در جهتی که شما تمایل به چرخش دارید کنترل می کند.

الویتور ( Elevator )

الویتور یک سطح متحرک افقی است که در قسمت انتهایی هواپیما واقع شده است.وظیفه آن این است که دماغه هواپیما را به سمت بالا یا پایین حرکت دهد یا اصطلاحا وضعیت Pitch را کنترل کند.

اصول تئوری پرواز ۶

کشیدن فرامین به عقب یا Pressure

اعمال نیرو به سمت عقب یکی دیگر از عباراتی است که ممکن است که برای افراد غیر خلبان عجیب و غریب باشد.این عبارت بر می گردد به زمانی که یک خلبان به آرامی فرامین کنترل هواپیما را به عقب می کشد.این عبارت یکی از بهترین عبارات برای بیان این حرکت است ، شما هم سعی کنید از این عبارت استفاده کنید.

الویتور نیز طبق همان اصل آیرودینامیکی که شهپر طبق آن عمل می کند ، کار می کند.همان طور که در شکل بالا نمایش داده شده است اعمال نیرو به سمت عقب بر کنترل های هواپیما باعث حرکت الویتور به سمت بالا می شود.در این وضعیت فشار کمتری به سطح زیرین الویتور وارد می شود ، بنابراین دم هواپیما به سمت پایین حرکت می کند و در نتیجه دماغه بالا می رود.

شکل پایین آن چه را هنگام حرکت فرامین کنترل به سمت جلو رخ می دهد ، نشان می دهد.الویتور پایین می رود ، بنابراین فشار کمتری بر روی سطح فوقانی دم وارد می شود که باعث بالا رفتن آن می شود و دماغه هواپیما حول محور عرضی چرخیده و به سمت پایین حرکت می کند .

اصول تئوری پرواز ۶

اما یک نوع کنترل دیگر به نام رادر ( Rudder ) نیز وجود دارد که ” یاو ” را حول محور عمودی کنترل می کند که بعدا در این مورد صحبت خواهیم کرد.با پایان مبحث اصول تئوری پرواز ۶ بحث پرواز مستقیم و بدون تغییر ارتفاع رو شروع خواهیم کرد..!!


سیم مدز در شبکه های اجتماعی : کلیک کنید


این مطلب را ارزیابی کنید
ارسال ...
User Review
۵ (۱ vote)

تگ ها

درباره : احسان نوری

در سال 1394 با هدف ایجاد مرجع ممتاز شبیه ساز پرواز جهت استفاده کاربران فارسی زبان ، سیم مدز را راه اندازی کرده و همواره در تلاش هستیم با مطالعه ، انتشار رایگان مطالب کاربردی و اتکاء به همراهی شما به تحقق این هدف سرعت ببخشیم !

همچنین شاید اینها نیز مورد پسند شما باشند

0 دیدگاه در “اصول تئوری پرواز ۶”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 4 =

اینستاگرام

 •     httpsgooglj21reg
 •  PMDG 737
 •    Camtasia Studio
 •   JD A320

دسترسی آسان

FS2004FSXP3Dx-plain
هواپیما

فرودگاه

منظره

اخبار

آموزش

نقد و بررسی

بازنقش

تبلیغات

http://uploadboy.com/bannerset/1/300x250.gif

کسب درآمد

تئوری پرواز

نظر سنجی

بیشترین فعالیت در کدام بخش باشد ؟

نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...
فضای مجازی