اصول تئوری پرواز ۸

اصول تئوری پرواز ۳۷

اصول تئوری پرواز ۸

اصول تئوری پرواز ۸ نیز به مبحث پرواز مستقیم و بدون تغییر ارتفاع اختصاص یافته است..در بخش قبلی ما در مورد پرواز مستقیم صحبت کردیم و در اصول تئوری پرواز ۸ راه دیگری برای این کار می آموزیم و سپس مبحث پرواز بدون تغییر ارتفاع را آغاز می کنیم.

دانستن جهت یا سمت پرواز

برای پی بردن به اینکه مستقیم و بدون تغییر جهت پرواز می کنید یک راه دیگر نیز وجود دارد و آن استفاده از نشاندهنده سمت یا جهت پرواز ( Heading Indicator ) می باشد.شکل زیر نشاندهنده سمت یا جهت پرواز می باشد که به آن Directional Gyro نیز گفته می شود.این نشاندهنده را می توان در وسط ردیف پایینی شش نشاندهنده اصلی پرواز یافت.این نشاندهنده را به عنوان یک قطب نمای مکانیکی در نظر بگیرید که مسیر حرکت هواپیما را نشان می دهد ، به اعداد موجود بر روی صفحه این نشاندهنده توجه کنید.

اصول تئوری پرواز ۸

یک صفر به سمت راست اعداد مذکور بیفزایید تا جهت واقعی هواپیما را بر حسب درجه نسبت به شمال به دست آورید.به عنوان مثال عدد ۳۳ در واقع همان جهت ۳۳۰ درجه می باشد.( برای بیان این عدد با وضوح کامل می گوییم : سه _ سه _ صفر درجه. یا برای عدد ۳ که در واقع همان ۳۰ درجه است می گوییم : صفر _ سه _ صفر درجه.این نکته مهم است که با وضوح کامل همه چیز را بیان کنید ، این را هرگز از خاطر نبرید).اختلاف بین هر دو عدد درج شده بر روی این صفحه ۳۰ درجه می باشد و بین آن اعداد تقسیم بندی ۵ درجه و ۱۰ درجه انجام شده است.

برای پرواز بر روی یک جهت خاص به سادگی هواپیما را از کوتاهترین جهت گردش به سمت مورد نظر بچرخانید ؛ برای مثال هواپیما را بچرخانید تا نوک هواپیمای کوچک واقع در نشاندهنده به سمت حرف W که نشانگر غرب یا West است اشاره کند( این سمت ۲۷۰ درجه است ).این نکته کاملا واضح است که زمانیکه سمت هواپیمای شما یا اصطلاحا ” هدینگ ” ( Heading ) شما ثابت بماند شما در حال پرواز مستقیم هستید بنابراین گردش نمی کنید.این یک راه دیگر جهت تشخیص پرواز مستقیم می باشد.

در اصول تئوری پرواز ۸ مطالب مربوط به پرواز مستقیم به پایان رسید و اکنون به بخش دوم آموزش یعنی پرواز بدون تغییر ارتفاع رسیدیم.

مطمئن شوید که در حال پرواز در ارتفاع مورد نظر هستید

هنگامیکه شما دماغه هواپیما را با عقب کشیدن فرامین کنترل بالا می برید ، هواپیمای مصنوعی درون نشاندهنده افق مصنوعی نیز به سمت بالا متمایل می شود و آسمان یا بخش آبی رنگ را نشان می دهد ، همانطور که در قسمت A شکل زیر نمایش داده شده است.خطوط واقع در صفحه هر کدام نشانگر ۵ درجه زاویه پیچ هستند ، بنابراین شما می بایست آن ها را بدین صورت بخوانید : ۵ ، ۱۰ ، ۱۵ و ۲۰ درجه پیچ.

اصول تئوری پرواز ۸

به ارتفاع سنج که دقیقا در سمت راست نشاندهنده افق مصنوعی قرار دارد ، توجه کنید ( قسمت B شکل بالا ).عقربه بلند تر ( عقربه نشانگر صد پایی ) هنگامیکه دماغه هواپیما بالا می رود به طور نرمال در جهت حرکت عقربه های ساعت می چرخد و درست همانند حرکت عقربه های ساعت نشانگر افزایش است ، البته افزایش ارتفاع 🙂 دقیقا در زیر ارتفاع سنج نشاندهنده سرعت عمودی یا VSI قرار دارد.عقربه این دستگاه نیز زمانیکه شما پیچ هواپیما را به سمت بالا متمایل می کنید به سمت بالا می چرخد و یک نرخ اوجگیری یا Rate of Climb را به شما نشان می دهد ( قسمت C شکل بالا ).این ها هر دو نشانه آن هستند که شما در حال اوجگیری هستید نه پرواز با ارتفاع ثابت.

هنگامیکه دسته فرمان را به مکان اولیه خود بر می گردانید ، هواپیما نیز به وضعیت قبلی خود یعنی پرواز افقی و بدون تغییر ارتفاع بر می گردد ( فرض کنید که هواپیما به درستی تریم ( Trim ) شده است.در این مورد بعدا صحبت خواهیم کرد ).

هنگامیکه شما دماغه را به طرف پایین متمایل می کنید ، هواپیمای کوچک واقع در نشاندهنده افق مصنوعی به سمت پایین متمایل می شود ( به سمت سطح قهوه ای رنگ ) همانگونه که در شکل زیر نمایش داده شده است.

اصول تئوری پرواز ۸

هنگامیکه عقربه های ارتفاع سنج در جهت خلاف عقربه های ساعت شروع به گردش می کنند ، از دست دادن ارتفاع را نشان می دهند.نشاندهنده سرعت عمودی نیز با متمایل عقربه اش به سمت پایین این موضوع را نشان می دهد.درحقیقت می توان با قاطعیت گفت که اگر عقربه بزرگ ارتفاع سنج ثابت باشد و هم چنین عقربه نشاندهنده سرعت عمودی صفر را نشان دهد ، شما در حال پرواز با ارتفاع ثابت هستید.در واقع خلبانان با این روش یقین پیدا می کنند که هواپیمایشان در حال پرواز با ارتفاع ثابت است.

ثابت نگه داشتن این عقربه ها به تمرین زیادی نیاز دارد ( در دنیای طبیعی ، آن ها همیشه کمی حرکت می کنند).برای یک خلبان شخصی ، نگاه داشتن عقربه ها در محدوده ۱۰۰ پایی ارتفاع تعیین شده قابل قبول است.

در آموزش های عملی ، شما تمرین می کنید که چگونه یک مسیر پرواز مستقیم را با حفظ هواپیمای کوچک نشاندهنده افق مصنوعی به موازات خط افق مصنوعی ، حفظ کنید.اگر یک بال به سمت چپ یا راست متمایل باشد ، با حرکت دادن دسته فرمان در جهت مخالف آنرا به حالت اولیه بر گردانید ؛ همچنین تمرین می کنید که با ثابت نگه داشتن عقربه نشان دهنده صد پایی ارتفاع سنج ، ارتفاع خود را ثابت حفظ کنید.این عقربه نباید حرکت کند.اگر شروع به حرکت کرد ، از دسته فرمان به آهستگی استفاده کنید تا وضعیت Pitch هواپیما را طوری تغییر دهید که از حرکت بایستد.

اصول تئوری پرواز ۸ در اینجا به پایان رسید ، با ادامه این آموزش ها ما را همراهی کنید.


سیم مدز در شبکه های اجتماعی : کلیک کنید


این مطلب را ارزیابی کنید
ارسال ...
User Review
۰ (۰ votes)

تگ ها

درباره : احسان نوری

در سال 1394 با هدف ایجاد مرجع ممتاز شبیه ساز پرواز جهت استفاده کاربران فارسی زبان ، سیم مدز را راه اندازی کرده و همواره در تلاش هستیم با مطالعه ، انتشار رایگان مطالب کاربردی و اتکاء به همراهی شما به تحقق این هدف سرعت ببخشیم !

همچنین شاید اینها نیز مورد پسند شما باشند

0 دیدگاه در “اصول تئوری پرواز ۸”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 12 =

اینستاگرام

 •    Camtasia Studio
 •   JD A320
 •  Aerosoft CRJ 700900 X httpsgooglJ7hz96
 •  IXEG 737
 •  IXEG 737
 •  IXEG 737

دسترسی آسان

FS2004FSXP3Dx-plain
هواپیما

فرودگاه

منظره

اخبار

آموزش

نقد و بررسی

بازنقش

تبلیغات

http://uploadboy.com/bannerset/1/300x250.gif

کسب درآمد

تئوری پرواز

نظر سنجی

بیشترین فعالیت در کدام بخش باشد ؟

نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...
فضای مجازی