اصول تئوری پرواز ۹

اصول تئوری پرواز ۳۵

اصول تئوری پرواز ۹

اصول تئوری پرواز ۹ به مبحث تریم و کار با آن اختصاص یافته است.در بخش قبلی ما در مورد پرواز مستقیم و بدون تغییر ارتفاع صحبت کردیم و در اصول تئوری پرواز ۹ در مورد یکی از مهم ترین مباحث موجود در تمام طول آموزش یعنی تریم کردن صحبت می کنیم.

زمان کار با تریم ( Trim ) فرا رسیده است

مجموعه ای از نیروهای آیرودینامیکی بر هواپیما تاثیر می گذارند ، بعضی تلاش می کنند که دماغه هواپیما را بالا ببرند و بعضی دیگر سعی می کنند آن را پایین بیاورند.نیروی موتور ، جابجایی وزن و نیروی برآ نمونه هایی از این نیرو ها هستند که قبلا مفصل در مورد هر کدام صحبت کردیم.اما این برای شما چه مفهومی دارد ؟ اگر دماغه هواپیمای شما تمایل به پایین آمدن داشته باشد ، شما نمی توانید در کل پرواز بنشینید و فقط فرامین را به عقب بکشید.اعمال فشار مداوم بدین معناست که بازوهای شما خیلی زود خسته خواهند شد.

صفحه تریم چگونه کار می کند ؟

صفحه تریم ، صفحه متحرک کوچکی است که متصل به سطح اصلی است که شما قصد دارید کنترل کنید ( در اینجا الویتور ).شکل زیر صفحه تریم و چرخ تریم را که برای کنترل کردن و تغییر دادن وضعیت صفحه تریم بکار می رود نشان می دهد.در هواپیماهای واقعی چرخ کنترل تریم ، معمولا بین دو صندلی جلو یا در قسمت پایینی صفحه آلات دقیق قرار دارد.

اصول تئوری پرواز ۹

حرکت دادن صفحه تریم یک اختلاف فشار جزیی در انتهای سطح کنترلی که به آن متصل است ایجاد می کند.با این کار فشار کافی جهت نگه داشتن سطح کنترل اصلی در موقعیت مطلوب بدست خواهد آمد ، پس هیچ ضرورتی ندارد که بر روی چرخ کنترل تریم فشار اضافی اعمال کنید.دقت کنید که صفحه تریم در خلاف جهت حرکت سطحی که به آن متصل است ، حرکت می کند.اگر شما قصد داشته باشید الویتور را به سمت بالا ببرید ، ( همانند کاری که هنگام ورود به یک اوجگیری انجام می دهید ) صفحه تریم می بایست به سمت پایین حرکت کند.همانطور که در الویتور شکل بالا نمایش داده شده است.

برای پایین بردن الویتور ( همانند زمانی که قصد کم کردن ارتفاع خود را دارید )،صفحه تریم می بایست به سمت بالا حرکت کند.چنانکه در الویتور شکل زیر نمایش داده شده است.تریم را به منزله یک اهرم فرضی تصور کنید که هواپیما را در ارتفاع مورد نظرتان حفظ می کند در حالیکه فشاری که شما به فرامین کنترل وارد می کنید ، از بین می برد.

اصول تئوری پرواز ۹

تریم بر روی دسته بازی شما ممکن است به صورت یک چرخ کوچک یا یک دکمه تعریف شده باشد.اگر جوی استیک شما فاقد دکمه تریم است ، شما می توانید از دو کلید End و Home جهت حفظ وضعیت Pitch مناسب و تریم کردن هواپیما بهره بگیرید.کلید End دماغه را به سمت بالا می برد و کلید Home دماغه را به سمت پایین هدایت می کند.

خب حال به بررسی چگونگی تریم هواپیما برای پرواز افقی و مستقیم می پردازیم.

چگونگی تریم هواپیما برای پرواز افقی و مستقیم

ابتدا بررسی کنید که آیا هم اکنون هواپیما به درستی تریم شده است یا خیر ؟!! این امتحان را با کاهش فشار بر دسته بازی خود انجام دهید.سپس به عقربه نشان دهنده سرعت عمودی بنگرید ، اگر عقربه یک اوجگیری را نشان دهد یعنی به سمت بالا بچرخد ، هواپیما نیاز دارد که آن را در حالت دماغه پایین تریم کنید.کمی فشار به جلو بر دسته بازی خود وارد کنید تا مجددا به پرواز افقی بر گردید.سپس کلید Home را یک بار فشار دهید تا هواپیما در حالت دماغه پایین ، تریم شود.هنگامیکه این کار را انجام دادید ، فشار دست خود را از جوی استیک بردارید و ببینید چه اتفاقی می افتد.

هر چه بیشتر کلید تریم را فشار دهید ، تریم بیشتری اعمال می شود.بنابراین صبور باشید.ممکن است که مجبور شوید چند مرتبه این کار را انجام دهید تا زمانیکه عقربه VSI در حالت افقی قرار گیرد و نزدیک نرخ اوجگیری صفر متوقف شود.

اگر عقربه VSI یک نزول را نشان دهد یعنی به طرف پایین بچرخد ، کمی فشار به عقب بر جوی استیک خود وارد کنید تا به پرواز افقی باز گردید ، سپس کلید End را بر روی صفحه کلید خود چند مرتبه فشار دهید تا هواپیما در حالت دماغه بالا تریم شود.هنگامیکه این کار را انجام دادید ، فشار عقب را بر روی دسته بازی خود متوقف کنید و واکنش عقربه VSI را ببینید.این روند را تا جاییکه لازم است تکرار کنید تا هواپیما نه ارتفاع از دست دهد و نه ارتفاع بگیرد.

ترجیحا از عقربه VSI جهت تریم کردن هواپیما استفاده می کنیم زیرا این عقربه به تغییرات بسیار ریز در ارتفاع هواپیما حساس است و این امر به ما کمک بزرگی می کند تا به انحراف از پرواز با ارتفاع ثابت پی ببریم.در این مورد بعدا مفصل صحبت خواهیم کرد.

بسیاری از هواپیماها ، دارای تریم برای کنترل کجی یا Bank نیز می باشند که به آنها شهپر تریم یا ایلرون تریم گفته می شود.تریم کردن کجی در مواقعی که میزان سوخت در مخزن های سوخت متعادل و مساوی نیست لازم و ضروری است و هم چنین در صورتیکه شما در یک طرف هواپیما مسافران سنگین تری نسبت به طرف دیگر داشته باشید.شما ممکن است برای این مورد ، دکمه ای بر روی دسته خود بیابید.تقریبا در اصول تئوری پرواز ۹ درباره تمامی مباحث تریم صحبت کردیم ولی بدون در نظر گرفتن این که آیا هواپیما خوب تریم شده است یا خیر ، ممکن است انحرافات بسیار کوچکی به بالا یا پایین داشته باشد که امکان دارد ارتفاع را مقداری کم یا زیاد کند.این خاصیت ذاتی هواپیماست و ممکن است برای هر هواپیمایی حتی در بهترین شرایط تریم هم بوجود آید.به این تغییرات کاری نداشته باشید مگر آنکه میزان اختلاف زیاد و چشمگیر شود.

در این جا اصول تئوری پرواز ۹ به پایان رسید ، امیدواریم این مطالب مورد استفاده شما قرار گیرند.


سیم مدز در شبکه های اجتماعی : کلیک کنید


این مطلب را ارزیابی کنید
ارسال ...
User Review
۰ (۰ votes)

تگ ها

درباره : احسان نوری

در سال 1394 با هدف ایجاد مرجع ممتاز شبیه ساز پرواز جهت استفاده کاربران فارسی زبان ، سیم مدز را راه اندازی کرده و همواره در تلاش هستیم با مطالعه ، انتشار رایگان مطالب کاربردی و اتکاء به همراهی شما به تحقق این هدف سرعت ببخشیم !

همچنین شاید اینها نیز مورد پسند شما باشند

0 دیدگاه در “اصول تئوری پرواز ۹”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 8 =

اینستاگرام

 •  PMDG 737
 •    Camtasia Studio
 •   JD A320
 •  Aerosoft CRJ 700900 X httpsgooglJ7hz96

دسترسی آسان

FS2004FSXP3Dx-plain
هواپیما

فرودگاه

منظره

اخبار

آموزش

نقد و بررسی

بازنقش

تبلیغات

http://uploadboy.com/bannerset/1/300x250.gif

کسب درآمد

تئوری پرواز

نظر سنجی

بیشترین فعالیت در کدام بخش باشد ؟

نتایج

در حال بارگذاری ... در حال بارگذاری ...
فضای مجازی